Pakiet Office 365 możesz zakupić w dwóch wersjach licencyjnych: CSP (Cloud Solution Provider) oraz OPEN. Poniżej przedstawiamy porównanie licencji CSP i Open.

Licencje CSP

Licencje CSP również polegają na dzierżawie oprogramowania, z tym, że okres ich trwania jest znacznie krótszy. Zazwyczaj obowiązuje rozliczanie miesięczne. Ilość licencji można dowolnie zmniejszać lub zwiększać. Model CSP daje większą kontrolę nad licencjami, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze – w dowolnym czasie można zmniejszyć ilość licencji, nie trzeba kupować serwerów, ani inwestować w programy antywirusowe. Oprócz tego w skład Office 365 wchodzi wiele usług dodatkowych, dostępnych w chmurze z dowolnego miejsca i urządzenia.

Licencje OPEN

Licencje OPEN to takie, które kupujesz w użytkowanie wieczyste, zazwyczaj na 3 lata. Za licencje płacisz z góry lub w ratach rocznych. Ich ilość jest określona, a w celu nabycia większej ilości trzeba podpisywać nową umowę. Model ten jest o wiele mniej elastyczny niż CSP. Jego minusem jest brak możliwości dowolnego zwiększania lub zmniejszania ilości licencji, ale zaletę może stanowić jednorazowa płatność.

Porównanie licencji CSP i Open na wykresach:

Porównanie licencji CSP i Open
Porównanie licencji CSP i Open