Nowości w synchronizacji plików z OneDrive

Nowości „Dodaj do OneDrive” i Blokowanie Synchronizacji

Praca w chmurze staje się coraz bardziej popularna i potrzebna z każdym kolejnym dniem, dlatego takie usługi jak Microsoft OneDrive stają się jedną z podstawowych funkcji w codziennym użytkowaniu zarówno w pracy, edukacji, jak i życiu prywatnym. Dlatego firma Microsoft udoskonala to narzędzie w każdym z tych aspektów takimi nowościami jak „Dodaj do OneDrive” czy ułatwienie pracy dla administratorów IT za sprawą „Blokowania synchronizacji określonych typów plików”. 

Dodaj do OneDrive – szybciej, łatwiej, wygodniej

Funkcja Dodaj do OneDrive została udostępniona na początku grudnia dla wszystkich użytkowników. Za pomocą tej funkcji w prosty sposób można dodać skrót do udostępnionego folderu do własnego OneDrive. Jest to bardzo pomocna funkcja, która usprawni wyszukiwanie udostępnionych nam wcześniej materiałów. Po utworzeniu skrótu pojawia się on w OneDrive Web, Eksploratorze plików Windows, Mac Finder, Teams oraz mobilnej wersji OneDrive.

Zobacz, jak wygląda wdrożenie OneDrive do firmy.

Aby utworzyć skrót należy wykonać następujące kroki:

  1. W OneDrive wybierz ”Udostępnione”, następnie ”Udostępnione dla mnie” .
  2. Wyszukaj folder, który chcesz dodać i naciśnij kółko obok kafelka folderu, aby go zaznaczyć.
  3. Wybieramy ”Dodaj skrót do moich plików” :
    • (Wersja OneDrive Web) Opcja znajduje się w górnej części strony, zaraz po zaznaczeniu folderu/pliku
    • (Wersja OneDrive Desktop) Naciskamy prawym przyciskiem myszki na folder/plik i wybieramy opcję z rozwiniętej listy

Blokowania synchronizacji określonych typów plików – pomocna dłoń dla Admina

Blokowanie synchronizacji określonych typów plików, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli na zablokowanie konkretnego rozszerzenia pliku typu .pdf, .exe itp. Funkcja jest dużym udoskonaleniem, ponieważ pomoże poprawić wydajność sieci i wykorzystania pamięci masowej. Gdy plik zostanie ustawiony jako pomijany, zostanie oznaczony za pomocą symbolu „Nie wchodź”, a w Centrum synchronizacji zobaczymy opis wyjaśniający brak synchronizacji. Ta funkcja jest jedną z najczęściej żądanych na forum UserVoice. Udostępnienie tej funkcji jest planowane na grudzień 2020 i dostępne jest już dla użytkowników Beta w Office Insider.

OneDrive dostępny jest m.in. w ramach pakietów Microsoft 365 Business oraz jako osobna licencja w dwóch planach.

Jeżeli masz pytania dotyczące zakupu licencji, skontaktuj się z nami.

Źródła: Tech Community i Microsoft