Wdrożenie OneDrive w firmie – dlaczego warto to zrobić?

Co to jest OneDrive?

Usługa OneDrive jest doskonale znana wszystkim użytkownikom Windowsa. Można tam przechowywać pliki, zdjęcia oraz dokumenty i mieć do nich dostęp z każdego miejsca na świecie. Dzieje się tak dzięki temu, że OneDrive to usługa chmurowa, czyli wszystko przechowywane jest na superbezpiecznym wirtualnym dysku Microsoft. Usługa OneDrive dostępna jest również dla firm. Dzięki dodatkowym planom można zyskać nawet nieograniczone miejsce w chmurze (OneDrive dla Biznesu Plan 2). Zalet używania OneDrive w firmie jest wiele, ale te trzy główne powinny wystarczać jako argumenty do jej wdrożenia w firmie.

Zalety wdrożenia OneDrive:

  1. Kopia zapasowa folderów
  2. Dostęp do plików z dowolnego miejsca i urządzenia
  3. Możliwość bezpiecznej wymiany plików wewnątrz i na zewnątrz organizacji

Dobrą praktyką jest zsynchronizowanie folderów Pulpit, Dokumenty oraz Obrazy, dzięki czemu nawet w przypadku utraty lub braku dostępu do urządzenia, zachowane zostaną wszystkie pliki potrzebne do pracy. Dzięki temu dostęp do zsynchronizowanych plików jest możliwy z praktycznie każdego miejsca na świecie i z dowolnego urządzenia. Przechowywanie plików w usłudze OneDrive umożliwia również bezpieczne udostępnianie plików zarówno współpracownikom, jak również osobom spoza organizacji.
Dodatkową funkcjonalnością jest możliwość przechowywania zeskanowanych dokumentów w usłudze OneDrive, które dzięki Microsoft Lense, dostępnym dla urządzeń mobilnych, można sfotografować i zapisać w wybranym formacie.

Synchronizacja zasobów

Synchronizacja plików z OneDrive odbywa się na bieżąco, jeżeli urządzenie podłączone jest do internetu. W przypadku pracy offline, synchronizacja nastąpi, gdy tylko urządzenie zostanie podłączone do sieci. Istnieje możliwość wykluczenia synchronizacji wybranych plików z usługą OneDrive, jak również wskazanie plików, które mają być z chmury pobrane (tzw. Pliki na żądanie).

Wdrożenie OneDrive do firmy – krok po kroku

  1. Analiza potrzeb i wymagań klienta
  2. Weryfikacja spełniania wymagań technicznych
  3. Konfiguracja usługi OneDrive
  4. Instalacja i konfiguracja oprogramowania OneDrive
  5. Weryfikacja działania usługi
  6. Utworzenie dokumentacji

Pierwszym krokiem jest analiza potrzeb i wymagań organizacji, w której usługa OneDrive ma zostać wdrożona. Odbywa się to po przeprowadzonej przez konsultanta rozmowie lub wypełnieniu przez klienta ankiety. Na podstawie tej analizy planowany jest zakres prac związanych z wdrożeniem.

W kroku drugim następuje weryfikacja spełniania wymagań technicznych, czyli sprawdzenie czy posiadane licencje, atrybuty i grupy oraz przekazane dostępy są wystarczające do poprawnego wdrożenia usługi OneDrive.

JESTEŚ ZAINTERESOWANY WDROŻENIEM USŁUGI MICROSOFT ONEDRIVE? NAPISZ DO NAS!

Trzeci krok to konfiguracja OneDrive. Ustalane są zasady organizacji, czyli sposób i zakres synchronizacji plików w firmie.

W czwartym kroku oprogramowanie OneDrive jest instalowane i konfigurowane na urządzeniach końcowych, czyli firmowych komputerach oraz, jeżeli zajdzie taka potrzeba, urządzeniach mobilnych. Instalacja i konfiguracja odbywają się zdalnie, więc nie będzie ona przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu firmy.

Przedostatni, piąty krok to weryfikacja poprawności działania usługi. Nasi specjaliści sprawdzają, czy synchronizacja w organizacji odbywa się zgodnie z założeniami i przebiega prawidłowo.

W ostatnim kroku tworzona jest dokumentacja, w której zostają spisane wszelkie zasady dotyczące synchronizacji dokumentów, plików, folderów oraz zdjęć w firmie.

Skąd wziąć OneDrive?

Usługa OneDrive dostępna jest jako samodzielna licencja. Plan 1 udostępnia 1TB miejsca chmurowego, zaś Plan 2 umożliwia korzystania z praktycznie nieograniczonego miejsca na dysku. OneDrive dostępne jest również w ramach pakietów Microsoft 365 Business i Enterprise oraz Office 365 Enterprise. W ramach tych pakietów otrzymuje się dostęp do 1TB na użytkownika.

 

MASZ PYTANIA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Kup licencję Microsoft OneDrive:

OneDrive dla Biznesu Plan 1 OneDrive dla Biznesu Plan 2

Kup licencję Microsoft 365 Business:

MICROSOFT 365 BUSINESS BASIC MICROSOFT 365 BUSINESS STANDARD MICROSOFT 365 BUSINESS PREMIUM

Kup licencję Microsoft 365 Enterprise:

MICROSOFT 365 ENTERPRISE F3 MICROSOFT 365 ENTERPRISE E3 MICROSOFT 365 ENTERPRISE E5

Kup licencję Office 365 Enterprise:

OFFICE 365 ENTERPRISE E1 OFFICE 365 ENTERPRISE E3 OFFICE 365 ENTERPRISE E5

 

Przeczytaj więcej na temat Mirosoft OneDrive:

Nowości w synchronizacji plików z OneDrive

Jak udostępnić pliki w OneDrive?

OneDrive – funkcja „pliki na żądanie”

Microsoft OneDrive – 1 TB przestrzeni dla firm