Windows 11 i Windows 365 – nowości od Microsoft

Nowe systemy Windows 11 i Windows 365

Microsoft Windows to najpopularniejszy system operacyjny na całym świecie. Każdy użytkownik komputera stacjonarnego lub laptopa, a nawet przez pewien czas nawet smartfonów, miał styczność z produktem Windows. Firma z Redmond stara się dopasować system operacyjny do swoich klientów i z każdym kolejnym wydanym oprogramowaniem użytkownicy otrzymują pełen wachlarz nowości i usług, które pozwalają na swobodne użytkowanie urządzenia. Tak jest również i tym razem: na konferencji Microsoft Inspire, która odbyła się w lipci 2021, zapowiedziano nowości związane z oprogramowaniem Windows, w tym nowy system Windows 11 i usługę hybrydowych komputerów Windows 365 Cloud PC.

Windows 11

Nowe środowisko Windows 11 to produkt, który pozwoli na wydajniejszą pracę, zapewniając spokojną przestrzeń, w której można kreatywnie realizować swoje pasje. Windows 11, względem swojego poprzednika z numerem 10, posiada odmienione menu Start, nowy sposób wyświetlania wiadomości, gier i treści oraz możliwość komunikowania się z bliskimi za sprawą zmiany oprogramowania Skype na Microsoft Teams. Kolejne nowości, które zostały zaprezentowane w Windows 11, to m.in. układ podziału pulpitu, który pozwoli na ułożenie kilku okien na jednym ekranie w wygodny dla użytkownika sposób, tak, aby wszystkie najpotrzebniejsze okna były cały czas widoczne. Wraz z nowym systemem operacyjnym, zmiany zostały wprowadzone również w przeglądarce Microsoft Edge, która będzie domyślną przeglądarką dla Windows 11. Za sprawą Edge, użytkownik może wybrać widżet i na bieżąco posiadać dostęp do najważniejszych wiadomości, informacji i ogłoszeń w pasku Startu. Na stronie Microsoft można się już zapoznać z minimalnymi wymaganiami, jakie potrzebne są dla nowego systemu Microsoft Windows 11. Sam produkt, na dzień dzisiejszy, jest możliwy do przetestowania za pomocą Microsoft Insider. Możliwość aktualizacji do nowego systemu będzie jeszcze w tym roku.

Windows 365 Cloud PC

Głównym elementem, na którym skupiają się programiści podczas tworzenia nowego oprogramowania i usług w firmie Microsoft, są klienci używający tych produktów. Dlatego zaprezentowano nową usługę o nazwie Windows 365 Cloud PC. Usługa Windows 365 to rozwiązanie dla osób, które używają wielu urządzeń lecz chcą się łączyć z jednym środowiskiem i mieć możliwość pracy zawsze i wszędzie, nie zwracając uwagi na urządzenie, którego używa. Właśnie za pomocą Windows 365 Cloud PC wprowadzono nowy sposób korzystania z systemu Windows. Nowa usługa przenosi system operacyjny do chmury Microsoft Cloud, przesyłając z systemu Windows pełne środowisko, w tym wszystkie aplikacje, dane i ustawienia. Takie rozwiązanie tworzy w pełni nową kategorię komputerów osobistych, tworząc komputer w chmurze. Windows 365 pozwala na dostęp do środowiska z dowolnego urządzenia, zapewniając tym samym wydajność, ciągłość pracy, prostotę oraz bezpieczeństwo. System Windows 365 jest zbudowany na wirtualnym pulpicie platformy Microsoft Azure, lecz upraszcza środowisko wirtualizacji oraz obsługuje wszystkie szczegóły. Samą maszynę można skalować i zwiększać jej moc obliczeniową, aby parametry były wystarczające do pracy dla każdego użytkownika. Produkt Windows 365 jest kolejnym krokiem do możliwości pracy zdalnej z każdego miejsca na świecie, a sytuacja związana z ogólnoświatową pandemią tylko przyspieszyła wprowadzenie tego typu rozwiązań. Microsoft posiada już podobne rozwiązanie o nazwie Windows Virtual Desktop, lecz ten produkt jest kierowany przed wszytskim  do dużych organizacji. Teraz, po powstaniu Windows 365 z komputera w chmurze może skorzystać każda organizacja oraz osoba prywatna.

Windows 365 Cloud PC jest  już dostępny w naszym sklepie.

Źródła: Microsoft, Microsoft Blog.