Wdrożenie Microsoft 365 – Migracja do Chmury

Chmura i usługi chmurowe dostępne są już od jakiegoś czasu, jednak prawdziwy boom na nie przyszedł w okresie pandemii, kiedy każdy pracownik pracował w innej fizycznej lokalizacji a współpraca w zespołach była nadal bardzo potrzebna. Okres pandemii mamy już na szczęście za sobą, natomiast praca zdalna i hybrydowa została z nami na dobre. Praca w modelu hybrydowym lub zdalnym to nie tylko wygoda dla pracowników, lecz również liczne udogodnienia dla firm. Aby jednak taki model współpracy był wydajny i przynosił firmom wymierne efekty, należy w firmie poprawnie wdrożyć chmurę. Przeniesienie firmy do chmury niesie za sobą wiele korzyści, a poprawne wdrożenie Microsoft 365 umożliwia efektywną pracę w modelu hybrydowym.

Korzyści z przeniesienia firmy do chmury Microsoft

  1. Skalowalność i elastyczność: Chmura Microsoft oferuje skalowalność i elastyczność, co oznacza, że firmy mogą dostosowywać swoje zasoby chmurowe do zmieniających się potrzeb. Organizacje mogą dostosowywać pojemność dysku OneDrive, wielkość skrzynek pocztowych w Exchange Online oraz dostosowywać liczbę licencji wraz ze wzrostem organizacji.
  2. Oszczędności kosztów: Przejście do chmury może przynieść znaczne oszczędności kosztów. Firmy nie muszą inwestować we własną infrastrukturę informatyczną, serwery czy centra danych, co znacznie obniża wydatki i próg wejścia na rynek. Dzięki przeniesieniu firmy do chmury Microsoft firmy mogą przechowywać wszystkie dane w bezpiecznej przestrzeni chmurowej.
  3. Szybkość wdrożenia: Chmura Microsoft umożliwia szybkie wdrożenie i konfigurację potrzebnych usług i aplikacji. Dzięki naszemu doświadczonemu zespołowi technicznemu, wdrożenie usług Microsoft odbywa się bez znacznego ingerowania w pracę firmy.
  4. Wysoka dostępność i niezawodność: Microsoft zapewnia wysoką dostępność i niezawodność swoich usług poprzez rozproszone centra danych. Pozwala to na minimalizację ryzyka przestojów i zapewnia ciągłość działania dla firm.
  5. Bezpieczeństwo danych: Chmura Microsoft oferuje zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa danych. Poprawne wdrożenie platformy Microsoft 365 oraz ustawienie wszystkich zabezpieczeń pozwoli na bezpieczne korzystanie z firmowych plików oraz przechowywanie wrażliwych danych zgodnie z wymaganiami unijnymi.
  6. Dostępność i współpraca: Chmura Microsoft umożliwia pracownikom dostęp do danych, aplikacji i narzędzi z dowolnego miejsca i urządzenia, co ułatwia pracę i współpracę w czasie rzeczywistym. Dzięki temu praca zdalna lub hybrydowa nie będzie miała żadnych negatywnych skutków na pracę zespołów, nawet jeżeli fizycznie ich członkowie nie będą znajdować się w tej samej lokalizacji.

Chcesz wdrożyć Microsoft 365 i przenieść firmę do chmury?

Skontaktuj się z nami!
sklep@conet.pl
+48 228771525

Co to jest Microsoft 365?

Microsoft 365 to pakiet programów, aplikacji i usług, służący do pracy, komunikacji, przechowywania plików czy nawet nauki. Wdrożenie Microsoft 365, czyli przeniesienie firmy do chmury, przysłuży się do zwiększenia produktywności zarówno w pracy, jak i życiu osobistym.

W ramach Microsoft 365 otrzymuje się podstawowe aplikacje biurowe Office: Word, Excel, Power Point, Outlook oraz OneNote, jak również usługi Microsoft Teams, Exchange, OneDrive oraz SharePoint. Dodatkowo, pakiet zawiera również Microsoft Lists, Forms, Planner i To Do, dzięki którym można zarządzać nie tylko zadaniami zawodowymi, ale też prywatnymi i połączyć je w jedną kompleksową listę.

Dzięki wysokiej klasy zabezpieczeniom, wbudowanym w usługę Microsoft 365 wszystkie zapisane dane, wykonane operacje czy przetworzone pliki są bezpieczne i nie trafią w niepowołane ręce, nie tylko na zewnątrz firmy, ale również wewnątrz. Zapewniają to takie usługi jak Azure Active Directory, Azure Information Protection, Microsoft Defender czy Intune (w wybranych planach Microsoft 365).

Najbardziej popularną usługą w pakiecie Microsoft 365 jest Microsoft Teams. Niebywałą popularność zyskała dzięki powszechnej pracy zdalnej i hybrydowej. Usługa ta zapewnia nieprzerwaną komunikację oraz możliwość zdalnej współpracy w czasie rzeczywistym. Łącząc ją z innymi usługami, np. SharePoint Online, można być pewnym, że pliki stworzone podczas spotkań, czy zapisane zdjęcia produktowe, nie zaginą na niczyim komputerze, ale będą mogły być bezpiecznie przechowywane w chmurze OneDrive, a dostęp do nich będą miały jedynie właściwe osoby.

Czy różni się Microsoft 365 Business i Enterprise?

Dostępne plany usług Microsoft 365 różnią się, przed wszystkim, wielkością firm dla których zostały stworzone. Microsoft 365 Business przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw – maksymalna liczba licencji, jaką można posiadać to 300. Microsoft 365 Enterprise stworzone zostały z myślą o dużych firmach i organizacjach. Nie ma tu limitu posiadanych seatów. Co najważniejsze, nie ma również minimalnej ilości, którą należy zakupić, dlatego nawet kilkuosobowe firmy mogą również korzystać z planów Microsoft 365 Enterprise.
Microsoft 365 Business i Enterprise różnią się nie tylko wielkością przedsiębiorstw, do których mogą zostać wdrożone (maksymalna liczba danej licencji w ramach Microsoft 365 Business to 300 sztuk), lecz również zakresem (licencje Enterprise posiadają m.in. prawo upgrade do Windows Enterprise) i możliwościami jakie oferują. Dokładne porównanie pakietów znajduje się tutaj.

Jakie są korzyści wdrożenia Microsoft 365 do firmy?

Wdrożenie Microsoft 365 do firmy gwarantuje niezliczone korzyści. Do tych najważniejszych należą:

  1. Przeniesienie firmy do chmury – nieprzerwany dostęp do firmowych plików z każdego miejsca.
  2. Sprawna i ciągła komunikacja dzięki usłudze Microsoft Teams.
  3. Możliwość nadania uprawnień w usłudze Azure Active Directory oraz Azure Information Protection.
  4. Bezpieczna poczta w Exchange Online.
  5. Szybka i efektywna współpraca, zapewniana przez SharePoint Online.
  6. Dodatkowe narzędzia do wydajnej pracy – Lists, Planner, To Do.
  7. Bezpieczne przechowywanie w chmurze na dysku OneDrive.
  8. Podniesiony poziom bezpieczeństwa w ramach usługi EMS.
  9. Zawsze aktualne wersje oprogramowania.
  10. Wygodne forma rozliczenia- abonament miesięczny lub roczny

Wdrożenie Chmury Microsoft 365 krok po kroku

  1. Analiza środowiska firmy
  2. Konfiguracja AAD lub połączenia hybrydowego AD-AAD
  3. Dobór odpowiednich licencji, stworzenie i przypisanie użytkowników
  4. Konfiguracja i migracja poczty do Exchange Online
  5. Konfiguracja i migracja plików do usługi Microsoft Teams lub SharePoint Online
  6. Zabezpieczenie środowiska za pomocą narzędzi EMS
  7. Zarządzanie i wsparcie po wdrożeniu

Masz pytania dotyczące wdrożenia Microsoft 365 w firmie?

Kroki i korzyści z wdrożenia Microsoft 365

Analiza środowiska firmy

pierwszym kroku wdrożenia chmury Microsoft 365 do firmy przeprowadzana jest analiza środowiska klienta. Sprawdzane są narzędzia, sprzęty i systemy, z których korzysta się w organizacji oraz czy spełnione są warunki techniczne wymagane do wdrożenia Microsoft 365.

Konfiguracja AAD lub połączenia hybrydowego AD-AAD

Drugim krokiem przeniesienia firmy do chmury jest konfiguracja Azure Active Directory (AAD) lub utworzenie hybrydowego połączenia lokalnego Active Directory (AD) z AAD. O tym, jak dokładnie wygląda wdrożenie AAD do firmy, można przeczytać tutaj.
Dzięki poprawnemu wdrożeniu AAD i ustaleniu jednolitych polityk haseł i logowania, firma zyskuje wiele korzyści:

  • SSO, czyli bezpieczne, niezawodne i atrakcyjne kosztowo rozwiązanie w zakresie jednolitej tożsamości
  • MFA: podniesienie poziomu bezpieczeństwa i dostępu do konta z wykorzystaniem drugiego składnika logowania (np. telefonu komórkowego), które obniża ryzyko ataku z zewnątrz o 99%
  • Korzyści dla działu IT: ograniczenie głównego źródła zgłoszeń do pomocy technicznej związanego z resetowaniem haseł i uwolnienie administratorów IT, którzy mogą skupić się na innych ważnych zadaniach
  • Korzyści dla pracowników: ułatwienie dla użytkowników końcowych, ponieważ nie będą musieli zapamiętywać wielu haseł
  • Podniesie bezpieczeństwa: wymuszenie okresowej zmiany haseł użytkowników Office 365 i Windows Azure
  • Możliwość połączenia istniejących zasobów, grup i uprawnień z usługami chmurowymi w model hybrydowy

Dobór odpowiednich licencji, stworzenie i przypisanie użytkowników

Krok trzeci to dobór odpowiednich licencji. Na podstawie rozległej wiedzy i wieloletniego doświadczenia nasi specjaliści są w stanie dokładnie ocenić potrzeby organizacji i zaproponować najodpowiedniejsze rozwiązania. Posiadamy szeroki wybór licencji, zarówno okresowych, jak i wieczystych. Każda z opcji ma swoje zalety (link do porównania znajduje się tutaj), ale zdecydowanie więcej korzyści niosą ze sobą licencje okresowe CSP:

  • Rozliczenie miesięczne lub roczne
  • Możliwość instalacji aplikacji aż na 5 urządzeniach
  • Wysoka elastyczność, możliwość dodawania licencji, gdy firma się rozwija
  • Możliwość przenoszenia licencji pomiędzy użytkownikami
  • Zawsze aktualna wersja oprogramowania

Konfiguracja i migracja poczty do Exchange Online

Po doborze odpowiednich licencji, kolejny czwarty krok wdrożenia Microsoft 365, to wdrożenie Exchange Online i migracja poczty firmowej do chmury. Dokładny proces wdrożenia, znajduje się tutaj. Dlaczego warto przenieść pocztę do Exchange? Ponieważ otrzymuje się:

  • 50 GB dla każdego konta
  • Mniejszą ilość SPAMu, która dociera na skrzynkę
  • Możliwość kontrolowania i ustawiania opcji filtrowania niechcianych wiadomości
  • Funkcję udostępniania kalendarzy lub całej skrzynki innym osobom, pełną synchronizację z każdym urządzeniem (telefonem, komputerem, przez stronę internetową, czyli przez przeglądarkę), w której synchronizowane są poczta elektroniczna, kontakty, kalendarze i zadania
  • Brak konieczności zarządzania i ochrony fizycznego serwera pocztowego:
    • brak kosztów zasilania i chłodzenia
    • brak kosztów fizycznego zabezpieczenia przed dostępem
    • brak kosztów aktualizacji serwera
    • tańsza administracja

Jesteś zainteresowany wdrożeniem Microsoft 365 i przeniesieniem firmy do chmury? Napisz do nas!

 

Konfiguracja i migracja plików do usługi Microsoft Teams lub SharePoint Online

Kolejnym, piątym krokiem podczas wdrożenia Microsoft 365 jest konfiguracja usługi Microsoft Teams oraz przeniesienie plików do niej lub do SharePoint Online. Dzięki temu, firma może przechowywać wszystkie swoje pliki w chmurze. Następuje wtedy pełna synchronizacja plików z telefonem, tabletem oraz laptopem. Dzięki temu, dostęp do plików z każdego miejsca jest dużo bezpieczniejszy a podgląd oraz praca wspólna na plikach może się odbywać w czasie rzeczywistym.
Pracownicy od tej pory będą mogli łatwo dzielić się plikami, udostępniać je kontrahentom oraz klientom, wszystko w bezpieczny dla firmowych danych sposób. W przypadku niechcianych zmian, powrót do poprzedniej wersji będzie prosty jak nigdy. Ułatwiona zostanie również komunikacja pomiędzy pracownikami, która, oprócz czatów, czy przez wideo, będzie mogła się odbywać również na tablicach określonych kanałów oraz grup. Nastąpi również synchronizacja z kalendarzem poczty Exchange Online, SharePoint, OneDrive czy aplikacją Planner. Korzyści nie są jednak tylko ze strony użytkownika, lecz również ze strony administracyjnej: brak konieczności zarządzania i ochrony fizycznego serwera plików, a w tym brak kosztów zasilania i chłodzenia, fizycznego zabezpieczenia przed dostępem oraz aktualizacji serwera, dzięki którym obniżą się koszty administrowania danymi w firmie.

Zabezpieczenie środowiska za pomocą narzędzi EMS

Szósty krok to konfiguracja i wdrożenie Enterprise Mobility + Security, które jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa w firmie. Poprawna konfiguracja EM+S gwarantuje:

  • Wyższe bezpieczeństwo tożsamości (AAD Premium), w tym zasady logowania oparte na ryzyku oraz zasady dostępu warunkowego
  • Zabezpieczanie urządzeń za pomocą Intune, które zapewnia możliwość wyczyszczenia urządzenia, zarządzanie aktualizacjami, zaporą, ochroną AV, zdalne wdrażanie aplikacji w tle, wymuszanie szyfrowania urządzeń oraz inwentaryzacja sprzętu
  • Szyfrowanie plików za pomocą AIP
  • Ochrona poczty, w tym jej archiwizacja oraz instalacja oprogramowanie antyspam i antymalware

Zarządzanie i wsparcie po wdrożeniu

Ostatni już, siódmy krok wdrożenia Microsoft 365 do firmy i przeniesienia firmy do chmury to wsparcie powdrożeniowe. Nasi technicy przeprowadzają wdrożenia na najwyższym poziomie, co nie oznacza, że nie trzeba potem monitorować infrastruktury firmy, która może ulec atakom hackerskim lub zostać naruszona przez błędy ludzkie. W ramach outsourcingu IT nasi specjaliści opiekują się nie tylko infrastrukturą chmurową, lecz również całym środowiskiem informatycznym firmy, w tym komputerami i stacjami roboczymi pracowników.

Pakiety Microsoft 365

Kup pakiet Microsoft 365 Business:

Microsoft 365 Apps for Business Microsoft 365 Business Basic Microsoft 365 Business Standard Microsoft 365 Business Premium

Porównanie poszczególnych pakietów znajduje się tutaj.

Kup pakiet Microsoft 365 Enterprise:

Microsoft 365 Apps for Enterprise Microsoft 365 Enterprise F3 Microsoft 365 Enterprise E3 Microsoft 365 Enterprise E5

Porównanie poszczególnych pakietów znajduje się tutaj.

Wypróbuj za darmo:

Microsoft 365 Business Standard Microsoft 365 Business Premium

 

Sprawdź, jak przebiegają pozostałe wdrożenia

Dlaczego warto z nami współpracować?

Optymalizacja kosztów

Pomożemy dobrać najbardziej korzystne rozwiązanie dla Twojej firmy

Certyfikowani specjaliści

Jesteśmy specjalistami po szkoleniach i z certyfikatami Microsoft

Merytoryczne wsparcie

Przekażemy Ci naszą wiedzę na temat licencji Microsoft