Nowość w MS Teams – gościnny dostęp dla osób spoza firmy

Rozwiązanie Microsoft Teams weszło na stałe do oferty Microsoftu ponad pół roku temu. Przez ten czas zdobyło grono entuzjastów na całym świecie. Ale nie obyło się też bez wytknięcia pewnych braków. Dlatego też MS Teams już doczekał się nowej oczekiwanej przez użytkowników funkcjonalności. Jest nią – dostępny dla użytkowników Office 365 w wersji komercyjnej i edukacyjnej – gościnny dostęp do plików. Oznacza to, że użytkownik Office 365, korzystający z aplikacji MS Teams, może wybraną osobę spoza firmy dodać do zespołu i udostępnić jej dany plik do wspólnej pracy lub zaprosić do udziału w czacie lub spotkaniu.

Kto może dołączyć do MS Teams

Obecnie, aby osoba spoza organizacji mogła zostać dołączona do zespołu MS Teams, musi posiadać konto w Azure Active Directory (Azure AD). Posiadaczami kont w Azure AD są m.in. wszyscy użytkownicy Office 365. Microsoft prowadzi prace nad tym, by w przyszłości móc zapraszać do zespołów osoby spoza firmy na podstawie ich konta w Microsoft (Microsoft Account), a nawet służbowego lub prywatnego adresu e-mail np. outlook.com lub gmail.com.

Bezpieczeństwo danych w MS Teams

Azure Active Directory (Azure AD) to rozwiązanie do zarządzania tożsamościami i dostępami w chmurze, które zapewnia bezpieczeństwo danych klasy korporacyjnej. Dzięki wykorzystaniu Azure AD, działy IT mogą mieć pełny wgląd w działania użytkowników zewnętrznych, zalogowanych do usług w ich organizacji, np. jako gość w usłudze MS Teams. A co za tym idzie administratorzy IT mają możliwość zarządzania tym, w jaki sposób użytkownicy z gościnnym dostępem do MS Teams uczestniczą w środowisku pakietu Office 365 organizacji. Mogą też szybko nadawać lub cofać dostępy użytkownikom będącym gośćmi w zespole MS Teams. Zawartość udostępniana przez użytkowników z gościnnym dostępem do Microsoft Teams oraz ich wszystkie aktywności podlegają tej samej ochronie i kontroli, co firmowych użytkowników Office 365. Dlatego też udzielanie w ten sposób dostępu jest całkowicie bezpieczne.

Od uruchomienia aplikacji Microsoft Teams skorzystało z niej ponad 125 tysięcy organizacji. Jeśli jesteś zainteresowany wprowadzeniem takiego rozwiązania w swojej firmie lub chciałbyś się więcej o nim dowiedzieć – zapraszamy do kontaktu!