Azure Purview – co to jest?

Azure Purview – ujednolicona platforma do zarządzania danymi

Środowiska chmurowe stają się najbardziej rozwijanym elementem w firmie Microsoft, zaczynając od usług związanych z Microsoft 365, o których można przeczytać w poprzednich artykułach, na platformie Azure kończąc. Azure to jedno z najbardziej rozbudowanych środowisk chmurowych na świecie. Niedawno swoją premierę miał Azure Purview, czyli ujednolicona platforma do zarządzania danymi, która automatycznie wykrywa dane i je kataloguje. 

Głównym celem Azure Purview jest zaciąganie wszystkich danych obecnych w organizacji i ich śledzenia, niezależnie od tego, gdzie są przechowywane. Zarówno dane znajdujące się lokalnie, w chmurze, w usłudze Power BI, jak i w aplikacjach SaaS, można wyświetlić za pomocą Purview Data Map, czyli ujednoliconej mapy danych z możliwością zarządzania nimi. Dodatkowo, dane są klasyfikowane i etykietowane za pomocą Microsoft Information Protection. Można je również oznaczać jako poufne w SQL Server, Azure, Microsoft 365 i Power BI.

Azure Purview posiada również funkcję katalogowania - Puview Data Catalog. Co za tym idzie, posiada możliwość łatwego wyszukiwania danych korzystając z terminów technicznych lub biznesowych wpisując je we wbudowaną wyszukiwarkę. Można również zaimportować istniejące słowniki danych, w  celu przyspieszenia wyszukania wcześniejszych danych za pomocą kilku kliknięć.

Microsoft inwestuje ponad 1 miliard USD rocznie na badania i rozwój w samej dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zatrudniając ponad 3500 ekspertów, aby ich produkty były zarówno bezpieczne jak i zwiększały produktywność. Dzięki tym zabiegom otrzymaliśmy właśniet Azure Purview. Azure Purview pozwala zmniejszyć koszty na wielu frontach, zwiększyć automatyzację i w łatwy sposób pogrupować wszelkie dane. Dlatego warto zastanowić się nad tą usługą względem pracy z serwerami SQL i Power BI, które same w sobie są bardzo rozbudowanym produktem, a Azure Purview ułatwia pracę z nimi.

Jesteś zainteresowany korzystaniem z Azure Purview i wprowadzeniem Azure do firmy? Skontuj się z naszmi specjalistami!

 

Źródło: Microsoft i Blog Microsoft