Nowości w Microsoft Forms

Nowa dawka funkcjonalności w Microsoft Forms

Usługa Microsoft Forms to jedna z aplikacji dostępnych w ramach licencji Microsoft 365. Umożliwia użytkownikom tworzenie kwestionariuszy, ankiet i testów. Forms stały się bardzo popularne za sprawą pracy i nauki zdalnej, ponieważ dzięki tej usłudze uczniowie mieli możliwość zdawania egzaminów, a handlowcy możliwość przesłania ankiet dotyczących produktów. Dlatego w związku z zapotrzebowaniem na tego typu rozwiązania, firma Microsoft wprowadza duże zmiany w aplikacji, które pozwolą na usprawnienie pracy z Microsoft Forms.

Zmiana wyglądu strony Microsoft Forms

W Microsoft Forms zmiany widać już na ekranie startowym, zarówno w przeglądarkach, jak na urządzeniach mobilnych. Na wstępie zobaczymy Ostatnio Używane Formularze. Widoczne są również inne zakładki takie jak Przypięte i Udostępnione Mi. W zakładce Przypięte można podejrzeć wszystkie ankiety i testy, które zostały w ten sposób oznaczone oznaczone. Usprawni to szukanie ważnych lub często używanych ankiet. Zakładka Udostępnione Mi, jak sama nazwa wskazuje, wypełniona jest ankietami, które zostały udostępnione przez innych użytkowników. W dolnej części strony widoczne są formularze grupy, których użytkownik jest członkiem. Następnie, nad formularzami grupowymi, można przejść do Wszystkie Moje Formularze, gdzie wyświetlą się wszystkie formularze, zarówno usunięte, jak również te, które są aktywne. Można je z tego miejsca skopiować, przenieść lub usunąć.

Zmiana wyglądu tekstu w formularzach

Jedną z nowych możliwości jest formatowanie tekstu w formularzach. Wcześniej, podczas tworzenia formularza możliwe było jedynie wpisanie prostego, niesformatowanego tekstu. Teraz ten tekst można pogrubić, dodać mu podkreślenie czy ustawić kursywę. Dzięki tej zmianie w łatwy sposób można zróżnicować zawartość według hierarchii tekstu.

Wprowadzenie czytnika immersyjnego dla niezalogowanych użytkowników

Czytnik immersyjny został wprowadzony w poprzednim roku dla studentów, którzy zalogowani na swoich kontach Microsoft, mogli poprawić czytelność i dostępność w Microsoft Forms, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak również na urządzeniach przenośnych. Teraz ta funkcjonalność jest dostępna również innym użytkownikom. Dodatkowym plusem jest fakt, że z czytnika immersyjnego można skorzystać w momencie gdy nie jest się zalogowanym. Wystarczy kliknąć trzy kropki w górnym prawym rogu i włączyć funkcję czytnika.

Udostępnianie formularza dla pojedynczego użytkownika

Dzięki tej nowej funkcji można określić, kto konkretnie w organizacji może odpowiadać na utworzony formularz lub quiz. W celu aktywacji, pod przyciskiem Udostępnij należy wybrać „Mogą odpowiadać określone osoby w mojej organizacji”. Kolejnym krokiem jest określenie użytkownika lub grupy przez dodanie nazwy lub adresu mailowego. Funkcja jest również dostępna na urządzeniach mobilnych zarówno w aplikacji, ja i w przeglądarce internetowej.

Możliwość pobrania i wydruku odpowiedzi

Microsoft Forms umożliwia użytkownikom zarówno wewnętrznym, jak i tym spoza organizacji zapisywanie lub wydruk odpowiedzi z formularza lub testu. Aby włączyć tę funkcję, trzeba przejść do Ustawień w prawym górnym rogu strony formularza, następnie wybrać „Zezwalaj na otrzymywanie odpowiedzi po przesłaniu”. Teraz użytkownik po wypełnieniu formularza może zapisać lub wydrukować formularz w formacie PDF razem z wypełnionymi odpowiedziami.

Microsoft Forms dostępne są w ramach pakietu Office oraz w usługach Microsoft 365 Business oraz Enterprise.

 

Masz pytania dotyczące licencji Microsoft?

 

Źródło: Tech Community