Ile kosztują licencje w modelu CSP? Aspekty finansowe subskrypcji miesięcznych Microsoft.

Licencjonowanie w modelu CSP to forma subskrypcji danego oprogramowania lub usługi. Oznacza to, że klient nie kupuje jej na własność, tylko opłaca miesięczną lub roczną dzierżawę za użytkowanie. Jednocześnie otrzymuje wiele korzyści, np. dostęp do najświeższego oprogramowania, szybki oraz elastyczny model rozliczania się – klient płaci za licencje, które wykorzysta w przyszłym okresie rozliczeniowym (miesięcznym lub rocznym). Dzięki takiemu modelowi koszt licencji CSP jest niższy, a  wdrożenie ich trwa niebywale szybko, od momentu potwierdzenia płatności dzieli nas zaledwie kilka minut, abyśmy byli ją w stanie udostępnić.

Niski koszt licencji CSP – koszty wejścia
FinanseCSP
Model subskrypcyjny sprawdzi się w każdej firmie, także jednoosobowej. Charakteryzują go niskie koszty wejścia – nie trzeba kupować specjalnego sprzętu, serwera, oprogramowania antywirusowego czy zabezpieczającego. Co za tym idzie, nie dochodzą koszty związane z utrzymaniem takiej infrastruktury, a także aktualizacją oprogramowania, czyli kupowaniem co rok/kilka lat nowej wersji. W tym przypadku wszelkie nakłady finansowe związane z infrastrukturą ponosi Microsoft.

Oprogramowanie chmurowe można wykupić na miesiąc, a następnie przedłużać umowę co miesiąc, lub zapłacić z góry za cały rok użytkowania. Firma może wykupić tyle licencji, ile potrzebuje, ale także może zmniejszać lub zwiększać ilość licencji.

WAŻNE!

Kupując licencje na rok, możesz dowolnie zwiększać ich ilość, jednak nie możesz tej ilości zmniejszać. Jest tak, ponieważ ceny zakupu licencji na rok są niższe niż ceny zakupu licencji na miesiąc. Przy tym można bez problemu dokupować licencje na miesiąc. Koszt licencji CSP zależy od ilości licencji oraz okresu trwania.

Przykłady:

Dokupowanie licencji:
Firma Y zakupiła 65 licencji Office 365 Business na rok dla swoich stałych pracowników. Firma ta zatrudnia wielu pracowników tymczasowych, szczególnie w okresie przedświątecznym. Przed świętami Bożego Narodzenia firma Y planuje zatrudnić dodatkowo 5 pracowników na dwa miesiące. Zatem firma Y może dokupić w dowolnym momencie licencje Office 365 Business, Essentials lub inne na dwa miesiące.

Dopasowanie oprogramowania:
Firma Z chciałaby zakupić licencje Skype dla Firm. Niestety, firma Z nie wie, ile licencji i w jakim planie będzie potrzebować. W związku z tym właściciele firmy zakupili 20 licencji Skype dla Firm Plan 1 i 30 licencji Skype dla Firm Plan 2. Licencje wykupili na miesiąc. Po tym czasie firma Z wie, że potrzebuje 35 licencji Skype dla Firm Plan 1 oraz 15 licencji Skype dla Firm Plan 2, zatem wykupuje te licencje na rok, zyskując przy tym niższą cenę oprogramowania.

Częsta zmiana licencji:
Firma A prowadzi stałe rekrutacje, ponieważ rotacja pracowników jest bardzo duża. W związku z tym firma A nie wie, kiedy dokładnie i jakich licencji będzie potrzebować. Właściciele firmy nie kupują licencji pudełkowych. Najpierw zatrudniają pracowników, a następnie kupują tyle licencji w modelu CSP, ile potrzebują, w dowolnym momencie dnia. Licencje są gotowe do użytku nawet w tym samym dniu. Firma A nie wie, ile osób po okresie próbnym zostanie zatrudnionych. Właściciele firmy nie chcą przepłacać, więc znaleźli rozwiązanie: kupują odpowiednie licencje tylko na okres próbny, a następnie przedłużają subskrypcję tylko wtedy, kiedy dana osoba zostanie zatrudniona.

Rezygnacja z licencji:
Firma X kupiła 10 licencji Project Online na rok. Po 8 miesiącach chce zrezygnować z 3 licencji. Firma X nie otrzyma zwrotu pieniędzy. Firma zakupiła także 4 licencje Office 365 Business Premium na miesiąc. Po miesiącu zmienia ilość licencji Office 365 Business Premium na 3 i przedłuża o kolejny miesiąc. Firma Y nie ponosi w tym przypadku żadnej straty finansowej.

Masz pytania?