Integracja Power Apps, Automate oraz Virtual Agents z Microsoft Teams
Power Platform jest to pakiet usług firmy Microsoft, które zostały stworzone dla każdego użytkownika, aby bez wiedzy i umiejętności pracowników środowiska IT, mógł stworzyć własne aplikacje, łączniki do automatyzacji czy nawet własnego chatbota. Wszelkie usługi zawarte w Power Platform mają za zadanie ułatwić przykładowemu użytkownikowi pracę, zaoszczędzić jego czas i zmniejszyć ilość czynności wykonywanych każdego dnia. Dlatego świetną informacją jest to, że usługi Microsoft Power Platform trafiają do Microsoft Teams. Pokazuje to, że usługa Microsoft Teams staje się głównym narzędziem do pracy dla wielu organizacji, dzięki temu, że jest już z niej dostęp do większości produktów Microsoft. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami usług Power Platform w Microsoft Teams.
Power Apps
Usługa Power Apps jest to pakiet aplikacji, usług, łączników i platform danych, które daje możliwość szybkiego stworzenia środowiska programistycznego przeznaczonego do tworzenia niestandardowych aplikacji na potrzeby organizacji. Dzięki Power Apps można utworzyć aplikacje biznesowe, które łączą się ze źródłami danych, takimi jak SharePoint, Microsoft 365, Dynamics 365 czy SQL Server. Aplikacje tworzone w tej usłudze nazywane są jako „Low-Code”, co oznacza, że tworzone są za pomocą wbudowanych opcji, bez konieczności pisania ani jednej linijki kodu. Dodatkowym atutem Power Apps jest możliwość działania zarówno na przeglądarkach internetowych, jak również na urządzeniach mobilnych. Za pomocą Power Apps można stworzyć aplikacje bez wiedzy i umiejętności deweloperskich.
Dzięki integracji z Microsoft Teams i prostemu graficznemu studiu aplikacji, umożliwiono tworzenie aplikacji o niskim kodzie, jak również tych dla samej usługi Teams. Można bezpośrednio w aplikacji Power Apps wykorzystać proponowane szablony, które wdrożane są jednym kliknięciem. Dodatkowo Power Apps dla Teams może obsługiwać nowy magazyn danych, jakim jest Dataverse dla Teams.
Power Automate
Usługa Power Automate jest to narzędzie służące do automatyzacji procesów biznesowych, wysyłania automatycznych przypomnień dla zaległych zadań, przenoszenie danych biznesowych między systemami według harmonogramu i wiele innych. Power Automate polega na łączeniu źródeł danych lub interfejsów API z codziennymi czynnościami, dzięki czemu można każdego dnia zaoszczędzić mnóstwo czasu. Za pomocą wcześniej użytych, gotowych już szablonów można stworzyć automatyzację, bez pisania linijek skryptów i wdrażania ich do systemu.
W Microsoft Teams wprowadzono uproszczony interfejs przepływu dla szablonów do automatyzacji, dzięki czemu osoba, która ma bardzo mało wspólnego z dziedziną IT, po zapoznaniu się z informacjami w Power Automate, będzie miała możliwość stworzenia własnego łącznika do automatyzacji. Po integracji dodano więcej szablonów, wyzwalaczy i akcji do szybkiego tworzenia automatyzacji, dzięki czemu możliwości do oszczędności czasu zwiększają się z każdym kolejnym utworzonym zautomatyzowaniem. W samej aplikacji Teams możemy również zarządzać przepływami, czyli wyłączyć i włączyć, sprawdzić do kogo zostały przypisane przepływy, oraz w których zespołach i kanałach zostały uruchomione. W tym samym miejscu można edytować utworzone łączniki lub je rozbudowywać.
Zobacz, jak wygląda wdrożenie Microsoft Teams w firmie.
Power Virtual Agents
Usługa Power Virtual Agents umożliwia tworzenie rozbudowanych chatbotów, dzięki którym można odpowiadać na pytania zadawane bezpośrednio przez klientów, pracowników lub osoby odwiedzające witrynę lub usługę. Power Virtual Agents wykorzystywany jest do takich działań jak wskaźniki zakażeń COVID-19 i śledzenie informacji, pomoc w sprzedaży i problemy z obsługą, godziny otwarcia i informacje o sklepie, świadczenia zdrowotne i urlopowe dla pracowników, jak również typowe pytania pracowników jak na przykład: kto jest prezesem firmy, kim jest dany pracownik itp. Dzięki Power Virtual Agents tworzymy zaawansowane boty bez potrzeby analityków danych lub programistów.
Integracja Power Virtual Agents w Microsoft Teams wprowadza duże udoskonalenie w pracy użytkownika, ponieważ użytkownik używając chatbota w organizacji nie musi szukać wielu informacji takich jak kontakt do działu IT, pomoc przy wdrożeniu i wiele innych. Wystarczy, że spyta o konkretne sprawy właśnie utworzonego bota. Oczywiście Power Virtual Agents pozwoli tworzyć własne boty za pomocą graficznego interfejsu, bez pisania kodu. Utworzone boty można wdrożyć zarówno w pojedynczym zespole lub dla całej organizacji.