Nowości w Microsoft Teams (Maj/21)

Nowe funkcje w spotkaniach przez Microsoft Teams

Komunikacja w zespole to jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ nie tylko na realizację projektów grupowych, jak również na atmosferę, jaka panuje w organizacji. W czasach edukacji i pracy zdalnej jest ona mocno ograniczona z powodu braku spotkań twarzą w twarz, podczas których można zobaczyć reakcje współpracownika, oraz problemów technicznych z urządzeniami audio i wideo lub ogólny chaos, który może powstać podczas spotkania online. Dlatego firma Microsoft, za pomocą Microsoft Teams, stara się usunąć wszelkie problemy z komunikacją wprowadzając kolejne aktualizacje, które nawet za pomocą ekranu pozwolą być zawsze ze sobą w stałym kontakcie, mimo przeciwności technicznych i ograniczeń, które wymusza pandemia.

Transkrypcja na żywo podczas spotkania

Pierwsza zmiana dotyczy transkrypcji na żywo podczas spotkań online w Microsoft Teams. Jak sama nazwa wskazuje, aktualizacja polega na konwertowaniu mowy na rekord tekstowy, który następnie można pobrać w formie dokumentu Word w celu późniejszego użycia. Organizator spotkania może zezwolić na utworzenie takiego rekordu, usunąć go po utworzeniu lub zupełnie zablokować tę opcję. Usługa transkrypcji jest przydatna przy spotkaniach wysokiego szczebla, gdy każde słowo ma ogromne znaczenie a wyrażenie zgody wymaga dokładnego zrozumienia rozmówcy. Dodatkowo, rozwiązanie transkrypcji wpływa pozytywnie na komunikację w zespole z osobami z wadami słuchu, którzy za pomocą transkrypcji mogą przeczytać całą treść spotkania i być na bieżąco podczas konwersacji.

Usługę transkrypcji można włączyć podczas spotkania naciskając na ikonę trzech kropek a następnie wybierając Start Transcription. Na ten moment usługa dostępna jest wyłącznie dla osób mówiących w języku angielskim i może ją używać każdy użytkownik z włączonym domyślnie językiem angielskim w klasycznej aplikacji Microsoft Teams.

Zobacz, jak wygląda wdrożenie Microsoft Teams w firmie.

Reakcje na żywo w Microsoft Teams

Kolejna zmiana, jaką można zauważyć podczas spotkań, to reakcje na żywo w Microsoft Teams. Możliwość reakcji jest już bardzo dobrze znana użytkownikom, ponieważ jest używana w konwersacjach tekstowych, gdzie można dodać reakcję na post, wiadomość, zdjęcie czy plik. Teraz te same reakcje można wykorzystać podczas spotkania na żywo. Udostępnić swoją reakcję można za pomocą ikony Pokaż reakcje podczas spotkania. Następnie trzeba wybrać konkretny emotikon i wyrazić swoją reakcje. Emotikon będzie wyświetlany przez kilka sekund na kanale użytkownika na żywo lub na obrazie profilu w dolnym prawym rogu. Jeśli użytkownik lub ktoś inny udostępni zawartość podczas spotkanie, np. pulpit lub prezentację, reakcje będą dryfowały na dole ekranu przez kilka sekund, a następnie zostaną wyświetlone przy obrazku profilowym uczestnika.

Zmiany wprowadzane przez Microsoft, pozwalają na lepszy kontakt z współpracownikami. Każda reakcja podczas spotkania pozwoli na wyrażenie swojej opinii w czasie rzeczywistym, bez zakłócania całej prezentacji lub tworzenia niepotrzebnego chaosu. Inżynierowie Microsoft Teams widzą również problemy z jakimi spotykają się osoby z wadami słuchu, dla których komunikacja online jest jeszcze większym wyzwaniem, dlatego transkrypcja podczas spotkań jest idealnym rozwiązaniem. Obecnie uruchomiona jest dla języka angielskiego, lecz jak można było wielokrotnie zaobserwować, z czasem w usługach Microsoft pojawia się do wyboru również język polski. Microsoft Teams to flagowy produkt, który zbiera coraz większą rzeszę fanów, jednym z powodów dużej liczby użytkowników korzystających z Microsoft Teams są właśnie aktualizacje i nowości, które każdego miesiąca dają nowe możliwości i usprawniają pracę w organizacji.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem Microsoft Teams do firmy?

Kup Microsoft Teams.

Źródła: Microsoft Docs oraz Microsoft Support